
Рекорден брой участници – 210 от 44 образователни институции в 25 населени места, събра X юбилейна национална ученическа конференция по история и цивилизации „Личности и събития, повлияли на човешката история“ в Кърджали. Така е подобрена равносметката от миналата година, когато представители на 35 училища от 21 населени места изпращат 75 разработки.
В средата на април 2025 г. над 200 участници представят 101 разработки – 47 в направление „Патронът на моето училище Ц извор на родолюбие, патриотизъм, ценности“ и 54 в направление „80 години от края на Втората световна война“. Те се представят с видеоматериали, презентации и доклади. Тази година от програмата отпада формата „есе“.
Организатор на конкурса е школа „ИстОрика“ с ръководител Димитър Димов при СУ „Петко Рачов Славейков“ – Кърджали, ръководено от Милко Багдасаров, с подкрепата на местната община. Проявата е част от календара на МОН за изяви по интереси и се провежда под патронажа на кмета на Кърджали.
Събитието е открито в Дома на културата в областния град, след което конференцията е проведена по двете направления в две зали в СУ „П. Р. Славейков“. Официални гости са зам.-кметът на община Кърджали Веселина Тихомирова, началникът на РУО Ангелина Костова и Боян Ботев, родственик на поета революционер Христо Ботев. Неизменен участник в конференцията е и Радостина Николова, държавен експерт в МОН.
Разработките и представянето на участниците са оценени от жури от преподаватели от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – проф. д.и.н Диляна Ботева-Боянова, доц. д-р Алексей Кальонски, гл. ас. д-р Ивана Николова, гл. ас. д-р Явор Митов от СУ „Св. Климент Охридски“ и ас. д-р Владимир Терзиев. Те оценяват високо интересните и задълбочени проучвания, както и знанията и уменията на учениците, демонстрирани при представянето на техните разработки.
В направление „80 години от края на Втората световна война“ в категорията за доклад/реферат за победител е обявена разработката „1941 – преломният момент“ на Любомир Колев (XI клас, СУ „П.Р. Славейков“) с консултант Димитър Димов. Втора е „Съпротивата срещу Третия райх във Франция и Югославия“ с автори Симеон Русинов, Йоан Пиронков от столичното 125. СУ „Боян Пенев“ и консултант Пламен Салтиров. Трети е класиран докладът „Новите оръжия и технологии през Втората световна война“ на Донко Тодоров от Профилираната гимназия „Д-р Иван Панов“ – Берковица, с консултант Екатерина Григорова.
Грамоти за подгласници получават „Генерал Шарл дьо Гол – водачът на Френската съпротива“ на Симеон Гроздев от ППМГ „Нанчо Попович“ – Шумен, „Хипотези около смъртта на цар Борис III“ на Димитър Методиев от НПГПТО „М. В. Ломоносов“ – София, и „Участието на шуменци в Отечествената война“ на Даниел Марчев и Ивайло Дичев от Първа езикова гимназия – Варна.
В категорията за презентации печели „Япония във Втората световна война“ на Даниел Марчев и Симеон Минков (Първа езикова гимназия, Варна) с консултант Нели Димова. Второто място е за „Снайперистите: тайното оръжие на фронта на Втората световна война“ на Бистра Кирилова и Микаела Михайлова (125. СУ „Боян Пенев“, София) с консултант Пламен Салтиров. Трети се нарежда „Приносът на Райко Алексиев към българската карикатура през периода 1939 – 1945 г.“ с автор Божидара Тоскова (МГ „Акад. Кирил Попов“, Пловдив) и консултант Тенчо Димитров).
Подгласници са „Краят на илюзиите – битката за Берлин 1945 г.“ на Ваня Колева и Дара Стефанова (СГСАГ „Христо Ботев“, София), „Зимната война или „Как Руският мечок се изгуби във финландската тайга“ на Радослав Герасимов (Профилирана гимназия „Д-р Иван Панов“, Берковица) и „Съдбата на българските евреи“ на Теодор Давидов и Стоян Изов (СУ „Н.Й. Вапцаров“, Петрич).
В категорията за видеоматериал първото място печели Богдан Алексиев (ЦПЛР – ОДК, Варна) с лентата „Те също бяха там“. Негов консултант е Станимир Димов. Втори е класиран материалът „Аз, Капитан Коларов“ на Иван Гичев (Първа езикова гимназия, Варна) с консултант Нели Димова. Третото място е за „Детство сред руини“ с автори Екатерина Кабакчиева и Надя Савова (33. ЕГ „Света София“, София) и консултанти Величка Петрова и Зейнеп Кордова.
За подгласници са определени „Битката за Берлин – пречупването на орела“ на Никола Павлов (СУ „Димитър Маринов“, Лом), „Спомен от Драва“ на Кристияна Дундакова и Мартин Димитров (СУ „Стоян Заимов“, Плевен) и „Българинът срещу райха“ на Любомир Колев (СУ „П.Р. Славейков“, Кърджали).
В направление „Патроните и възпитаниците на училищата в Република България – извор на родолюбие, патриотизъм и ценности“ в категория доклади/реферати първото място печелят Дария Ганчева и Виктор Вълчев (Първа езикова гимназия, Варна) с разработката „Дабко Дабков – архитектът аристократ“. Консултант е Нели Димова. Второто мясот печели разработката „Човекът, що даде фаталния знак“ с автори Мартина Стоянова и Станислава Сълева от СУ „Георги Бенковски“ – Тетевен, и консултант Дафина Николова. Третото място е за „Нека останем будни!“ на Варвара Пономарева и Десислава Войнова (СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“, Благоевград) с консултант Роза Ячкова. Грамота за подгласници е присъдена на „Нанчо Попович – благодетелят“ от Надежда Николова (ППМГ „Нанчо Попович“, Шумен).
В категорията за презентации начело са Радостин Господинов и Евелина Попова (ПМГ „Иван Вазов“, Димитровград) с „Вазовият квантов скок“ и консултант Анита Иванова. Второто място е за „От Първа мъжка гимназия до сцената: пътят на Стоян Бъчваров“ с автори Вяра Маринова и Марина Плугчиева (Първа езикова гимназия, Варна) и консултант Нели Димова. Трета е класирана разработката „Д-р Иван Панов – визионер в бъдещето“ на Йорданка Русимова (Профилирана гимназия „Д-р Иван Панов“, Берковица) с консултант Екатерина Григорова.
За подгласници са определени „Людмил Стоянов – влияние и наследство в българската литература“ на Александра Николова и София Богданска (ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“, Благоевград), „Симон Боливар“ от Мария Георгиева и Васко Петров (СУ „Симон Боливар“, Пловдив), „Заветът на Златаров“ на Андреа Цанова (ПГЕХТ „Проф. Асен Златаров“, Плевен) и „Помогни ми да те возвися“ на Мартина Тодорова (ЕГ „Христо Ботев“, Кърджали).
В категорията за видеоматериал победител става Валентина Плугчиева (СУ „Христо Ботев“, Балчик) с филма „Кървавата бразда на Добруджа“. Консултант е Ивелина Димова. Второто място е за лентата „Приносът на моя патрон и неговите възпитаници за европейската цивилизация“ с автор Диляна Георгиева (СУ „Димитър Маринов“, Лом) и консултант Аделина Димитрова. Трето е видеото „Света София“ на Десислава Григорова и Виктория Берова (33. ЕГ „Света София“, София) с консултанти Величка Петрова и Зейнеп Кордова.
Грамоти за подгласници са присъдени на разработките „Асен Златаров – в служба на човека“ на Христо Тодоров и Мехмед Нури (ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“, Бургас), „Йоан Екзарх – 5 ЕГ – 5 вдъхновяващи личности“ на Николай Стоянов и Даниел Йорданов (ГПЧЕ „Йоан Екзарх“, Варна), „Заветът на Заимов“ на Кристияна Дундакова, Мартин Димитров и Даяна Хинкова (СУ „Стоян Заимов“, Плевен), „Да бъдеш сестра на Апостол“ на Надя Видева и Алпай Даулджиев (СУ „Васил Левски“, Карлово), „От първия класически клас до сцената: историята на Петър Слабаков“ на Калоян Касапданчев и Георги Димитров (ППМГ „Нанчо Попович“, Шумен) и „Петко Рачов Славейков – от перото до класна стая“ на Симона Хаджиева и Десислава Маринова (СУ „П.Р. Славейков“, Кърджали).
Специалната награда „Историкар“ е връчена от директора Милко Багдасаров на Аделина Хасан – ученичка от XI клас и активен член на школа „ИстОрика“, за пълната ѝ отдаденост и цялостната организация на събитието.
Класираните на първо място във всяко направление си гарантират прием в Историческия факултет на Софийския университет.
Темата за следващата единадесета конференция догодина е „150 години от Априлското въстание“, обявяват организаторите на надпреварата.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg