Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Философия
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Философия
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025 Брой 26, 3-9.07.2025 г.

По пътя към българските корени

От десетилетие всеки час в БУ „Шарено букварче“ в Ейлсбъри е възможност за вдъхновение и растеж

Стела Маринова от Стела Маринова
06-07-2025
в Брой 26, 3-9.07.2025 г.
A A
Снимки БУ „Шарено букварче“

Българският културен и учебен център – Ейлсбъри, Великобритания, отваря врати през 2015 г. и от самото си създаване работи за утвърждаване на българския език, култура и идентичност. Към центъра функционират и две български неделни училища.

БУ „Шарено букварче“ в град Ейлсбъри е създадено през 2015 г. и още през първата година от съществуването си е регистрирано към Министерството на образованието и науката. Член е и на Асоциацията на българските училища в чужбина. Като естествено продължение и разширение на мисията на екипа, пет години по-късно е открито и БУ „Пламъче“ в град Милтън Кийнс.

Тази година школото в Ейлсбъри отбелязва своята 10-годишнина. Първият випуск на София Шопова – директор на Българския културен и учебен център в Ейлсбъри и училищен ръководител на двете неделни школа, подготвя изненада и изпълнява първото стихче, което са научили преди 10 години. Младежите споделят вълнуващи истории от ученическите си години и амбициозните си планове за бъдещето. След трогателната среща с миналото сцената оживява в ритъма на родните танци. Любителският танцов състав от Ейлсбъри вдъхва живот на празника и смях, аплодисменти и много обич изпълват залата.

Всичко започва неочаквано – от дума, от шега, от споделена нужда, разказва училищният ръководител.

БУ „Шарено букварче“ отваря врати в отговор на липсата на нещо съкровено за българската общност в Ейлсбъри, а именно – българският език, традиции и култура.

По същото време София Шопова е току-що пристигнала в нов град, без роднини и познати, с две малки деца –  на две и на седем години. Познава едва няколко български семейства. Повратна точка и начало на историята е детски рожден ден.

„Оказа се, че има много български деца, чиито родители копнеят да ги свържат с езика и корените им, но нямат възможност да пътуват до най-близкото българско училище в Лондон – споделя училищният ръководител. – На този детски празник, в лек и почти шеговит тон казах: „Ами… аз мога да ги уча. Все пак съм преподавала български език на чуждестранни студенти. Толкова много чуждестранни студенти научих на български език, ще науча и нашите деца…“. Думите ми прозвучаха непринудено, без намерение. Но нещо в тях остана. Идеята започна да зрее.“

Малко по малко тя започва да проучва възможностите и да търси отговор как би могла не само да преподава, но и да създаде нещо трайно и значимо. „Исках не само да преподавам български език, но и да бъда полезна на общността и на собственото си семейство. Така узря идеята – не просто уроци, а откриване на българско училище“, споделя с усмивка Шопова.

След година събиране на информация и смелост взема решението да основе Български културен и учебен център и Българско училище „Шарено букварче“ към него.

Първият човек, който вдъхва увереност на Шопова, е нейната сестра.

С опит и със специалности предучилищна и училищна педагогика и начална училищна педагогика тя влиза в ролята на личен съветник и опора, каквато е и до днес.


По пътя към реализирането на това начинание среща подкрепата на Снежина Мечева – директор на Българското училище „Иван Станчов“ от 1989 до 2023 г., Милена Везенкова от БГ училище „Васил Левски“ в Лондон. А Наталия Михалевска насърчава училищния екип с думите, че е радост да вижда как млади и енергични хора влагат сърце в съхраняването на българския език и култура далеч от родината.

„Сега, когато погледна назад, не мога да си обясня как съм издържала на всички предизвикателства – нова държава, непознат език, чужда култура, малки деца, семейни ангажименти, административни процедури. Но когато отворя страниците на училището и видя усмихнатите лица на децата, когато видя как от обикновени уроци сме създали общност, културни празници и приятелства – тогава разбирам, че всичко си е струвало“, казва събеседничката ми.

Признава, че в първите години след създаването на училището нещата изглеждат по-лесни. Зад почти всяко българско семейство стои движеща и съществена опора в лицето на бабата, дошла временно или постоянно да помага в грижата за децата и домакинството. Тя е онази нишка, която поддържа езика жив и в семейството, и в училище.

С времето обаче профилът на общността се променя.

През последните пет-шест години нараства броят на семействата от смесени бракове.

В много от тях основният език за комуникация – както у дома, така и в училище, е английският. Бабите вече не придружават младите семейства както преди. Родителите са натоварени – работят, грижат се за децата, търсят време за себе си. Да се посветят на българското училище в съботния ден, е истински подвиг.

„Затова в „Шарено букварче“ полагаме усилия да бъдем гъвкави, разбиращи и подкрепящи. Стремим се да поддържаме постоянна връзка с родителите, да ги информираме, да намираме начини да улесняваме участието им. Вярваме, че успехът на всяко дете в овладяването на българския език е възможен само с обединени усилия – учител, родител и общност“, категорична е Шопова.

През последното десетилетие наемат учебни зали в едно и също английско училище. Там обаче вече не обучават само първите възпитаници на неделното училище, а и техните по-малки братчета и сестрички. „Това приемствено поколение е сред най-големите ни поводи за гордост – доказателство, че сме спечелили доверието на семействата и сме се превърнали в част от техния живот“, гордо казва училищният ръководител.

Активното включване на родителите в училищния живот е неотменна част от философията, която следва екипът ѝ.

Учителите ги призовават да бъдат „активни родители – за успешни деца“, защото знаят, че когато майките и татковците участват, те изпращат на децата си ясното послание, че училището има смисъл, че българският език и култура са ценни.

Някои родители отговарят за училищната библиотека, други са част от родителския съвет, който помага при организирането на празници и училищни събития. Те са чести гости и в класната стая, особено при творчески работилници, където тяхната подкрепа е безценна. Активно участват и в изработката на декори, костюми и материали за тържествата ни.

В знак на благодарност и уважение в края на всяка учебна година се връчва специален сертификат – „Отговорен родител“,

с който се отличават най-активните и всеотдайни родители. „Това не е просто признание, а част от усилията ни да изграждаме общност от съмишленици, в която всички – деца, родители и учители – вървим в една посока“, подчертава училищният ръководител.

Както всички български неделни училища по света, така и в двете школа към Българския културен и учебен център се стремят да предложат не просто обучение, а и пълноценно културно преживяване. Извънкласните събития и инициативи, които организират, целят да обединят децата, да ги сближат и да ги отведат по пътя към българските им корени.

В учебния процес децата изучават български песни и стихотворения, запознават се с традиции и обичаи, които представят с ентусиазъм по различни поводи. Всяко събитие се превръща в празник, в който българската идентичност оживява.

Обучението в училища следва индивидуален подход, съобразен с нуждите и възможностите на всяко дете.

Методите, които педагозите прилагат, се адаптират спрямо възрастта и нивото на владеене на езика. Няма час или урок, който да се повтаря.

„Стремим се ученето да носи удовлетворение, а общуването на български – радост и гордост. Използваме съвременни и доказано ефективни методи – обучение чрез игра, творчество и преживяване. В нашите класни стаи децата са не просто ученици – те са художници, певци, актьори, мечтатели и откриватели. Всеки час е възможност за вдъхновение и растеж“, обяснява Шопова.

Особено място в подхода на екипа ѝ заемат и социално-емоционалните умения. По време на заключителната родителска среща миналата година представят пред родителите основните принципи на ненасилствената комуникация (NVC), които започват да прилагат в I клас. Според директорката е възможно дори да бъдат сред първите български училища зад граница, които представят тези принципи както на децата, така и на техните родители.

Работят и с методите на позитивната дисциплина, които насърчават взаимното уважение и изграждането на здрава вътрешна мотивация.

В училище са въведени ясни правила и система за поощрения, които стимулират доброто поведение, старанието, четенето и писането на български език, както и активното участие в класната дейност.

Стараят се родителите да бъдат добре информирани за всички възможности за развитие и изява – от участия в конкурси до кандидатстване по образователни програми. Артистичните заложби и активността на учениците се поощряват. Раздават специални „грамоти за артистични таланти“ на децата, които участват в тържества, празници и културни събития, подготвени от нашия екип. „За нас е важно всяко дете да усеща, че трудът и усилията му се забелязват и ценят“, подчертава Шопова. Екипът насърчава децата да участват в конкурси и инициативи на МОН, АБУЧ и други български школа зад граница, които им дават шанс не само да покажат таланта си, но и да почувстват, че са част от по-голяма българска общност по света.

И така вече 10 години всяка учебна година носи своята магия.

Още от първия ден учениците идват с ентусиазъм и нетърпение – за тях денят на българското училище беше празник.

Един от най-ярките спомени на Шопова е, когато едно от децата идва развълнувано при нея и ѝ разказва, че споделило с приятелите си от английското училище колко е хубаво в българското. „Попита ме дали и те могат да дойдат на българско училище – спомням си как изброи имената на английските си приятелчета… Те също искали да учат български. Това искрено желание на децата да споделят родния си език и култура с приятелите си, беше трогателно и вдъхновяващо“, разказва с усмивка тя.

А понякога най-запомнящите се мигове идват неочаквано – като в един час по български език. Тогава децата упражняват модела „Аз съм от… Аз съм…“. „След като чухме, „Аз съм от Италия. Аз съм италианка“, едно дете уверено каза: „Аз съм от Полша… Аз съм полянка“. Смехът беше искрен, а моментът – незабравим“, припомня си Шопова.

Училищният ръководител обича и подготовката за празници – репетициите, смеха, колективния дух. По думите ѝ, в тези моменти се усеща истинската връзка между ученици, учители и родители.

Your Image Description

Свързани статии:

И в Танзания учителят е на почит Нашенчета от Атина на среща в МОН България в сърцето на Лос Анджелис Как се прави килим, учат децата от БНУ „Васил Левски“ в Катерини

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: българи в чужбинабългарски културен и учебен центърЕйлсбъриНие по света

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Наши учени създават заместители на пестициди

Следваща статия

Кът с историята на Никопол

Следваща статия
Кът с историята на Никопол

Кът с историята на Никопол

Министър Красимир Вълчев: Повече практически задачи ще има в изпитите след 7-ми клас

Министър Красимир Вълчев: Повече практически задачи ще има в изпитите след 7-ми клас

Последни публикации

  • Сп. „Философия“, книжка 1/2025, година XXXIV
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 4s/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 3s/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 2/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 1/2024, година XXXIII
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 3s/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 2/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 1/2023, година XXXII
  • Годишно съдържание на сп. Философия 2022 г.
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2022, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2022, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 2/2022, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 1/2022, година XXXI
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, 2021 г.
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2021, година XXX
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"