Към нашите читатели
Editorial
Уважаеми читатели,
За нас е удоволствие да Ви представим първият брой на сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“ за 2025 година!
През изминалата 2024 г. се проведе първото издание на конкурса за научна статия на тема „Природни науки и иновации в образованието“, обявен от редакционната колегия на списанието и осъществен с подкрепата на издателство „Аз-буки“. Участие в конкурса взеха докторанти, постдокторанти, млади учени от български висши училища и научни организации. Те представиха свои оригинални научни статии в областта на образованието по природни науки и свързаните с него области за всички образователни нива. Сред лауреатите бяха д-р Асен Стоянов от Софийския университет, както и Станислава Йорданова и Катерина Сакалийска от Пловдивския университет, които предложиха практики и модели, интегриращи съвременната наука в училищната среда. Отличените статии, както и тези, които получиха положителна рецензия, бяха публикувани в списанието. Конкурсът беше посветен на 160 години от рождението на енциклопедичния български химик проф. Пенчо Райков. автор на първия български оригинален изследователски труд в областта на химията, публикуван през 1886 г. в немското реферативно списание Chemisches Central-Blatt.
В шестте книжки на списанието поместихме общо 24 публикации, всичките видими в световните бази данни, в които е индексирано сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“: Central and Eastern European Online Library (CEEOL), EBSCO и Google Scholar. Наши автори през годината бяха утвърдени учени и млади изследователи от България и чужбина. В следване на целите и обхвата на списанието, публикуваните в него през 2024 г. статии обогатиха рубриките „Образование: теория и практика“; „Нови подходи“; „Неформално образование“; „Новата информационна среда“; „Ефективност на обучението“; „От изследователските лаборатории“; „Добри практики в класната стая“; „Наука и общество“; „История и философия на науката“.
През 2025 г. започваме 34-тата годишнина на списанието, което вече ще излиза в 4 книжки, издавани на всеки три месеца от годината. Стремежът е към разширяване на авторския кръг, към привличането като автори не само на утвърдени и млади учени от България и чужбина, но и на учители от цялата страна. С предстоящото въвеждане на платформата ScholarOne целим още по-ефективно управление на редакционния процес от подаването до приемането на ръкописите. Фокусът ни ще бъде насочен приоритетно към индексиране на списанието в Chemical Abstracts (CAS), European Reference Index for the Humanities and the Social Sciences (ERIH PLUS) и Web of Science.
В следване на заложените високи научни стандарти, сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“ ще продължи да осигурява среда за споделяне и обсъждане на теоретични, експериментални и методически изследвания в областта на образованието по природни науки и свързаните с него области за всички образователни нива.
Благодарим на всички автори, рецензенти и читатели за интереса и подкрепата към нашето списание!
Боян Кулов
главен редактор
>> Изтеглете статията в PDF <<
