В него ще се обучават бъдещите кинезитерапевти от професионалната гимназия „Климент Тимирязев“ с гарантирана реализация на пазара на труда
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев откри първия в страната учебен СПА център. Той е изграден в Земеделската професионална гимназия „Климент Тимирязев“ в Сандански и е предназначен за провеждането на часовете по практика на учениците от професия „Изпълнител на термални процедури“.
Министър Вълчев поздрави директора на гимназията Емил Терзийски и целия му екип за успехите и за цялостния принос в развитието на професионалното образование през годините.
„Радостно е, че през последните години се увеличава броят на учениците в цялата страна, които избират професионалното образование. Трябва да се отделя повече внимание на практическото им обучение. Убеден съм, че новата модерна база ще спомогне за създаването на добре обучени кадри, с принос за развитието на СПА туризма не само в Сандански, а и в цяла България“, подчерта министър Вълчев.
Обучителният СПА център разполага с модерно оборудване, включващо 2 сауни, 3 комбинирани тангенторни вани, две стаи за масаж, джакузи и парна баня. Средствата за изграждането му възлизат общо на 143 118 лв.
Най-голямата част от тях – 65 676 лв., са отпуснати по Националната програма „Модернизация на професионалното образование“.
25 409 лв. са осигурени от Министерството на образованието и науката, а 52 033 лв. – от бюджета на училището.
Очаква се СПА центърът да започне да функционира още в края на юни, а в първите дни на юли в него ще се обучават ученици от специалността „Извършване на термални процедури в балнеологични и други възстановителни центрове“.
Центърът ще осигури висококачествено професионално обучение на кадри, които да работят в сферата на един от водещите отрасли на територията на община Сандански, каза директорът на гимназията Емил Терзийски. За целта той е привлякъл за преподавател по практика кинезитерапевтът Иван Бабанов, който е натрупал 17-годишен професионален опит в различни 4-звездни хотели в Сандански.
Поздравления за новата придобивка отправи и кметът на общината Атанас Стоянов. На официалната церемония присъстваха и евродепутатът Асим Адемов, началникът на РУО – Благоевград, Ивайло Златанов, ръководството на общината, общински съветници, представители на Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите. Отслужен бе водосвет, а за тържественото настроение на гостите се погрижиха момчетата от Общинския духов оркестър – Сандански.
„Преди 3 години за първи път обявихме прием за професия „Изпълнител на термални процедури“ – разказва Терзийски. – Съобразихме го според спецификата на нашия регион. Интересът към паралелката е много голям и в момента имаме VIII, IX и X клас. Випускът на осмокласниците е с дуална форма на обучение, което означава, че в XI и XII клас те ще бъдат при своите бъдещи работодатели.“
Затова и тази година е обявен прием за специалността. За учебната 2020/2021 е обявен прием и по усвояване на професиите „Икономист-информатик“, „Организатор интернет приложения“, „Организатор на туристическата агентска дейност“, „Техник-технолог по качеството на храни и напитки“, „Техник-озеленител“ и „Агроеколог“.
Земеделската гимназия в Сандански е известна с това, че в нея непрекъснато се откриват нови специалности – по една-две се сменят всяка година в зависимост от търсенето на кадри в региона. „Винаги, когато откриваме обучение по нова професия, до 1 – 2 години изграждаме и нова база, какъвто е случаят с обучителния СПА център“, пояснява директорът на гимназията.
По време на извънредното положение ЗПГ успешно премина към дистанционна форма на обучение в електронната платформа Teams. Училището се включи и в акцията за доставка на топла храна на самотни възрастни хора.
Ръководството на гимназията планира да организира официална церемония за връчване на дипломите на 123-мата абитуриенти на 26 юни, а на следващия ден да им организира и бал.
Ивайло Златанов, началник на РУО – Благоевград:
В Благоевградска област работят за качеството на учебния процес
Между 2700 и 2900 първокласници се очакват през новата учебна 2020/2021 година в Благоевградска област, които трябва да бъдат разпределени оптимално сред съществуващите общо 124 училища.
„Предприехме действия за намаляване на приема в I клас до 4 паралелки на училище, но догодина смятам да предложа да се увеличат, защото най-важното е да предоставим на децата добра конкурентна образователна среда.“ Това каза за в. „Аз-буки“ началникът на
РУО – Благоевград, Ивайло Златанов. – Област-
та е голяма, училищата са разпръснати и в някои от тях обучението не е ефективно.“
Ивайло Златанов даде пример с ОУ „Екзарх Йосиф“ в село Михнево, община Петрич, където непрекъснато намалява броят на учениците и се стига до сливане на паралелки или до випус-
ки без паралелки. През следващата учебна 2021/2022 г. там се очаква в прогимназиалния курс да остане само една паралелка. Това означава, че учителите няма как да направят пълен норматив, и ще трябва да преподават и по предмети, по които не са специалисти, което със сигурност ще се отрази на качеството и ефективността на учебния процес. „Неприятна е ситуацията, но вероятно ще трябва да вървим към закриване на училището. Често ни задават въпроса: „Не можахте ли да спасите училището?“. Но ние трябва по-скоро да спасим учениците и да им предоставим нормална образователна среда, с повече деца, за да тече реална социализация – обяснява Ивайло Златанов. – На 3 км от Михнево, в село Кърналово, има друго ОУ „Братя Миладинови“, което е с много по-добра инфраструктура и с над 100 ученици. Община Петрич може да осигури транспорт за децата от Михнево, така че те да се влеят в паралелките в Кърналово, където има условия и за социализация, и за етична конкуренция и за много по-добро обучение, от което се надявам и резултатите да бъдат много по-добри.“
Общо около 30 000 ученици от I до XII клас има в областта. Очакванията са били 2790 ученици да се явят на държавните зрелостни изпити, но реално са го направили малко над 2500. Някои са отпаднали, а други изобщо не са се явили. Националното външно оценяване след VII клас се е провело в 89 училища, като се е очаквало да се явят 2907 ученици, но на първия изпит по български език и литература са се явили със 100 по-малко, а на втория – със 116. „Очевидно, не се работи достатъчно навсякъде за мотивацията на учениците. Неприятното в случая е, че 4 – 5 училища се открояват с по-голям брой на неявилите се на НВО – между 30 – 40%, което подсказва за особени процеси, които текат там“, твърди началникът на РУО – Благоевград.
Иван Бабанов, кинезитерапевт:
„Предложението, което получих от директора на Земеделската гимназия да започна да обучавам учениците по практика в учебния СПА център, ми се стори доста примамливо и изобщо не се поколебах да го приема. От учебната 2020/2021 година ще им преподавам и теорията по специалността. Харесва ми идеята, че ще мога да предам на учениците знанията, които съм натрупал по време на 17-годишната си практика. Ще бъда много щастлив да ги науча на всичко, което знам, а след това да видя как те ще го прилагат на практика в нашия град. В Сандански има достатъчно голяма и добра база от хотели и санаториум, където да работят завършилите“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg