В ПГ по електротехника „А.С. Попов“ в Девин предлагат широк спектър от специалности
Професионалната гимназия по електротехника „А. С. Попов“ – гр. Девин, е училище с традиции в областта на техниката. В последните години тук се разширяват възможностите за придобиване на професионална квалификация на учениците от гимназиален етап в по-широк спектър от направления, според потребностите на бизнеса и привлекателните за младите хора специалности.
„Динамично променящите се образователни програми и стандарти, както и разнообразието от специалности, осигуряват възможност за развитие на компетенции по професии с регионално и национално значение – казва директорката Севда Тюфекчиева. – Приемането на защитени от държавата специалности, специалности с недостиг на пазара на труда, STEM специалности и въвеждането на дуално обучение предлагат успешна професионална реализация. Много важна за нас е работата с родителите, които са основният ни партньор. Но понякога контактът с тях е труден, особено в гимназиалния етап. Тогава децата вече се чувстват по-самостоятелни, а родителите като че ли са по-малко ангажирани с училището.“
За постигане на качествено професионално образование в ПГЕ „А. С. Попов“ неуморно работи сплотен екип от мотивирани и висококвалифицирани специалисти. Осъществяват се професионално обучение, възпитание и социализация на ученици от VIII до XII клас с възможности за интеграция и грижи за деца със специални образователни потребности.
В гимназията има 89 ученици в дневна и 30 ученици в самостоятелна форма на обучение по специалностите „Автоматизация на непрекъснатите производства“, „Хранително-вкусова промишленост“, „Електрообзавеждане на производството“, „Автоматизирани системи“, „Помощник-възпитател“, „Компютърна техника и технологии“, „Икономика и мениджмънт“ и „Организация на хотелиерството“. През последните години се повишава интересът към професионалното образование, тъй като работодателите търсят добре подготвени технически специалисти.
„Утежнената ситуация в страната ни, поради високия риск от заразяване с COVID-19, значително усложни ежедневието ни – подчертава директорката. – Поставени сме в нова ситуация, търсим и прилагаме нови решения за осигуряване на безопасна и здравословна среда. Голямо предизвикателство през тази учебна година е обучението от разстояние в електронна среда за ученици, учители и родители. Практическите занятия по професионални учебни предмети са ограничени, а в домашни условия е почти невъзможно да се усвоят ключови технически компетенции. Включването на учениците в допълнително обучение по проект „Подкрепа за успех“ е добра възможност за наваксване на пропуските.“
Материално-техническата база в гимназията осигурява добри условия за ефективен учебно-възпитателен процес, но се нуждае от осъвременяване, саниране на сградата, ефективно отопление и помещение за спорт на закрито. Училището разполага с добра база за внедряване на информационни и комуникационни технологии в образованието. То е иновативно от 2020 г., въведен е нов учебен предмет, който ще се изучава 4 години – уебпрограмиране. Сключен е договор за партньорство и обмяна на иновации по Националната програма „Иновации в действие“. От началото на учебната година електронните дневници изместват хартиените, а от началото на втория учебен срок е въведен и електронен училищен звънец.
Добри социални партньори на училището са Синдикатът на българските учители – проведено е обучение по проекта за квалификация на педагогическите специалисти. Съвместни дейности се осъществяват и с Общинския съвет в Девин, както и с местните фирми „Девин“ ЕАД и „Михалково“ АД, където учениците провеждат практически занятия в реална работна среда и производствена практика. Двете фирми отпускат допълнителна стипендия от 50 лв.
на месец за учениците в
VIII и IX клас – общо 24 ученици, в специалностите „Автоматизирани системи“ и „Автоматизация на непрекъснатите производства“. В спакомплекс „Орфей“ също се осигуряват условия за практически занятия в реална работна среда и производствена практика – за специалност „Организация на хотелиерството“. Предоставя се и възможност за провеждане на съвместно дуално обучение по новата за училището професия „Изпълнител на термални процедури“ за учебната 2021/2022 година.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg