Мрежата за наука и иновации на Обединеното кралство, Британският съвет и Международният научен център по изкуствен интелект на ЮНЕСКО (IRCAI) организират онлайн диалог за ролята на изкуствения интелект за справяне с климатичните предизвикателства.
Гост-лектор е доктор Ейдън О’Съливан – доцент по енергия и изкуствен интелект в Университетския колеж – Лондон. Към него ще се присъединят петима изключителни учени от Европа. На „кръглата маса“ ще се дискутират различни аспекти на климатичните предизвикателства – въглеродни емисии, замърсяване на въздуха, съхранение и анализ на данни за климатичните промени, подобряване оценката на риска и предупреждение. Организаторите са помислили и за възможността в края на дискусията слушателите да имат възможност да задават въпроси към участниците в нея.
„Тази кръгла маса е част от серия диалози, които организираме на тема различните приложения на изкуствения интелект в живота ни, с гост-учен от Великобритания и петима учени от 10 държави в Централна и Източна Европа, Турция и Балтийските страни. Целта е да покажем постиженията на Обединеното кралство и на страните от нашия регион в областта на науката и иновациите и да подпомогнем обмена на знания и добри практики. Събитието ще бъде предавано на живо към широка аудитория във Великобритания и в целия регион. Следващите събития са посветени на темите „ИИ и здраве“ (11 февруари) и „ИИ и образование“
(3 март)“, уточняват организаторите.
Учените от региона, които ще се включат в дискусията с д-р О’Съливан на 18 януари, са проф. Тодор Стоилов – ИИКТ – БАН, д-р Пал Года – Изследователски институт по икономика на селското стопанство, Унгария, д-р Ян Червени – Изследователски институт за глобални промени, Чехия, Марчин Гнат – Airly, Полша, проф. Гатис Базбаурес – Рижки технически университет, Латвия.
Участниците и слушателите трябва предварително да се регистрират на
https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_uP-pZ-OBQi6V7EzdG85cVg
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg